Genel Cerrahi

Veteriner Genel Cerrahinin Önemi

Veterinerlik yapan bir uzamanın insanları tedavi eden bir doktordan hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle aynı hassasiyeti göstermek aynı şefkat ve merhametle mesleğinin gereğini yerine getirmek tüm doktorların görevidir. İnsanlarla kıyaslandığında evcil hayvanların hastalıklarının çok daha zorlu geçtiğini söylemek mümkündür. Bunun temel nedenin hayvanların sıkıntılarını dile getirememeleridir. Dolayısıyla tüm sorumluluk sahiplerinin ve veterinerlerinin üzerindedir.  

Veterinerlik kapsamında yer alan cerrahi, birçok açıdan en hassas olan uzmanlık alanıdır. İlaç tedavisi veyahut farklı işlemlerle iyileştirilemeyen hastaların cerrahi operasyon ile iyileşmesi amaçlanmaktadır.

Veteriner Hekimlikte Cerrahi İşleme Nasıl Karar Verilir?

Veteriner klinikleri evcil hayvanlarınız için hastanelerdir. Bakımları, kontrolleri dışında hastalıklarıyla ilgilenilecek yerler de bu adreslerdir. Ortovet Veteriner Kliniği olarak hastalarımızın tüm hastalık sürecinde yanında olmayı tercih ederiz. Önemli olan yalnızca tedavi süreci değil öncesi ve sonrasıdır. Hastaların sahiplerinin sürecin tamamıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Hasta sahipleri önce hastalık hakkında bilgilendirilirler. Daha sonra hangi tedavinin gerekli olduğu görüşülür. Tedavi süreci sonucunda hastanın durumu olumlu seyretmezse cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahaleler de aynı şekilde hasta yakınına an be an bildirilir.

Veteriner Hekimlikte Cerrahi Müdahale Ne Zaman Yapılır?

Genel hatlarıyla açıklayacak olursak; hastanın hastalığının teşhis edilmesi için birkaç tetkik yapılır. Daha sonra tedavi çizelgesi hazırlanır. Tedavi çizelgesinin gidişatı veteriner hekim tarafından takip edilir. Rutin kontrollerde hastanın durumu kötüye giderse ameliyat edilmesi gerekmektedir. Ameliyat, evcil hayvanlar için en son seçenektir. Bu nedenle Ortovet ekibi olarak hastalarımıza tüm seçeneklerin sonunda, gerektiğinde cerrahi müdahale uygularız.

Veteriner Hekimlikte Cerrahi İşlemler Nasıl Yapılır?

Veterinerler, evcil hayvan ameliyatı için önce sahiplerinden izin alır istişare yaparlar. Daha sonra gerekli olan testler yapılarak hastanın ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağı gözden geçirilir. Hasta ameliyata hazır olduğunda ameliyathanede cerrahi müdahalesi yapılır.

Cerrahi müdahale, hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kimi hastaların operasyonu 15 dakika sürerken kimilerinin saatlerce sürebilmektedir. Ameliyat sonrası hasta müşahede altında tutulur. Gelişim ve iyileşme süreci gözden geçirilir. Bu şekilde yeterince iyi olduğuna inanıldığında evine gönderilmesi uygun bulunur. Eve çıkan hastaların sık sık yapılan rutin kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize Ulaşın

Hastanızla ilgili şikayetlerinizi ve hastanızın geçmişi hakkında bilgilieri bize bildirmenizi isteyeceğiz.
• Hastanızın yaşı, ırkı, cinsiyeti, kısırlaştırma durumu
• Varsa önceki tedavi süreçleri ve operasyonları
• Varsa devam eden tedavileri
• Şikayetinizin süresi ve şiddeti hakkında detaylar
• Varsa geçmiş tahlil ve testlerin dosyaları